TSRRF Hackathon

26 Haziran 2014
Okuma süresi 3 dk

Geçtiğimiz haftasonu enteresan bir etkinliğe juri olarak katılma fırsatı buldum. TSRRF adlı etkinlik tasarruf üzerine 48 satlik bir hackathon. 100’ün üstünde katılımcının bireysel veya ekipleri ile katılarak belirlenen temalar ekseninde sponsor firmaların vereceği brief’leri veya kendi üretecekleri fikirleri somutlaştırmasını hedefliyor.

Etkinliğin tasarımı gayet başarılı idi. Organizasyon da çok profesyonel olmuş. O yüzden organizasyonu üstlenen Yaratıcı Fikirler Enstitüsü’ndeki arkadaşları tebrik ettim, gerçekten. Katılanlar için de bir hayli eğitici/öğretici bir etkinlik olmuştur diye düşünüyorum.

Umarım etkinliğin devamı gelir ve kalıcı olur.

Etkinlik videolarına http://www.youtube.com/user/tsrrf adresinden, fotoğraflara da https://www.facebook.com/tsrrf adresinden ulaşabilirsiniz.

Etkinliğin Final Duyurusu

TSRRF bitti! Yorgun ama mutluyuz.

Yoğun geçen 48 saat sonunda, gelecekte ortaya çıkacak büyük yeniliklerin tohumları atılmış oldu. Şimdi, size düşen onları büyütmek…

TSRRF’yi terk ederken katılımcıların gözlerinin parladığını görmek bizim için en büyük mutluluk oldu. Diğer bir yandan, TSRRF sayesinde Galata Rum Okulu, kısa bir süre için de olsa, eski kimliğine kavuştu: Tam bir okul gibi işledi. Sınıflarda harıl harıl süren çalışmalar. Fuayede ilham verici konuşmalar ve sabah sporu…

Jüri üyeleri arasında 3M Teknik Yöneticisi Dennis Lu, VESTEK Genel Müdürü Metin Salt, Slow Food Türkiye Lideri Defne Koryürek, Koç Sistem Ar-Ge ve İş Geliştirme Yöneticisi Mehmet Önat, Arçelik İnovasyon Direktörü Emre Öztürk, TOFAŞ Bilgi ve İletişim Teknolojileri Süreç Geliştirme Yöneticisi Uğur Cem Yıldız ve Inventram İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi Gökhan Güner yer aldı.

48 saat sonunda, 125 kişinin oluşturduğu 22 ekip çalışmalarını jüriye sundu. İki gün boyunca 35 mentor katılımcılara destek oldu, projelerini geliştirmelerini sağladı. 20 konuşmacı TSRRF sahnesinde ilham verici konuşmalar yaptı.

Jüri değerlendirmelerinde hemen her proje için geri bildirimde bulundu. İşin en sevindirici tarafı, jüri üyeleri bazı projeler hakkında daha detaylı görüşmek istediklerini dile getirdiler. Biz, jürinin görüşmek istedikleri ekiplerin bilgilerini ayrıca kendileriyle paylaşacağız.

Umuyoruz ki, TSRRF sayesinde yaratıcı profesyoneller ve element (sponsor) ve reaktör şirketlerimiz arasında verimli bir ilişkiye vesile olduk.

TSRRF, Türkiye’de düzenlenen “Hackathon”lar, “start-up bootcamp”ler arasında, girişimcilik ve inovasyon yarışmalarından daha farklı bir şey yapmak için yola çıktı. 48 saat boyunca, yaratıcı profesyonellere kendilerini proje fikirleri hariç, hiçbir şey düşünmek zorunda kalmayacakları fiziksel bir ortam sunuldu. Sonuçta, muazzam bir tecrübe ortaya çıktı. Türkiye’de bundan sonra, benzer etkinlikler göreceğimize emin olabilirsiniz.

Bu etkinlik, katılımcılar için olduğu kadar bizim için de bir ilkti. Biz de 48 saat boyunca bir proje yürüttük ve sonunda biz de 125 katılımcı gibi kendi doğrularımızı ve hatalarımızı görmüş olduk. Bir dahaki sefere, emin olun, çok daha iyisini yapacağız.

Reaktörlerimize, mentorlarımıza ve çalışmaların aksamadan devam edebilmesi için gece gündüz çalışan teknik ekibe, temizlik ekibine, her daim ayakta olan güvenlik ekibine ve emeği geçen diğer tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.

Yakında, iletişime devam etmek istediğiniz katılımcı ekiplerin bilgilerini sizinle paylaşacağız.
Onlarla doğrudan iletişim kurarak projeleri üzerine çalışmaları için onlara cesaret ve daha önemlisi destek olabilirsiniz. Çalışmalarını beğendiğiniz ekiplerin çalışmalarını altyapı, çalışma ortamı ve benzeri şekillerde ödüllendirmek onların bundan sonraki hayatında yapacakları projelere cesaret vermesi anlamında çok önemli. Lütfen, bunu göz ardı etmeyin.

TSRRF bitti! Sabrınıza, aklınıza, tecrübenize sağlık. Teşekkürler, TSRRF’ye katılımınızla değer kattınız. Sayenizde çok mutlu olduk ve çok yorulduk… Ama keşke her gün böyle yorulsak.

Varlığınız için teşekkürler,

Engin, Cem, James, Paktin ve TSRRF ekibi

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir