İlham Veren İletişim Yetkinliği

6 Mayıs 2017
Okuma süresi 2 dk

“İlham vermek” bir etkileme şeklidir ve “ikna”dan farklıdır. Veri tabloları, grafikler, renkli sunumlar, sistemler ve süreçler ile insanları ikna edebilirsiniz. Baskı ve korku ile de ikna edebilirsiniz. Ama insanlara ilham vermek için mantıkları kadar duygularına dokunmak, aktarmak istediğiniz fikri arzu etmelerini sağlamak gerekir. İlham veren iletişim için ne gerekli sorusunun cevabı olarak farklı kaynaklarda kısmen örtüşen kısmen de ayrışan açıklamalar bulmanız mümkün. Örtüşen kısımlardan bir tarif çıkaracak olursak, ilham veren iletişim için şu beceriler gerekir diyebiliriz:

  • Farklı bilişsel süzgeçler ve perspektifleri anlayabilmek: Herkes farklı deneyim ve öğrenme süreçlerinden geçer. Bu süreçler farklı bilişsel süzgeçlere ve dünya görüşlerine sahip olmamızı sağlar. Etkili iletişim için bunun farkında olmak gerekir.
  • Aktarılmak istenen fikri duyulara (görsel, işitsel, duygusal sistemlere) hitap ederek canlandırmalarını sağlamak: Bir resim bin söze, bir hikaye bin resme bedeldir. İnsanların fikri kafalarında canlandırması ve duyuları ile deneyimlemesi çok daha büyük etki bırakır. Bunun için de metaforlar (hikayeler) kullanmak gerekir.
  • Aktarılmak istenen fikrin neden başkaları için önemli ve anlamlı olduğunu anlatmak: Hedef kitlenizin fikrinizi zihnine kabul etmesi için öncelikle kendi için anlamlı ve önemli olduğunu düşünmesi gerekir. “Neden önemli?” sorusunun cevabını bulan kişiler m fikrinizin detaylarına ilgi merak duyacak, ve zihinlerini size açacaklardır.
  • Fikre inandığını gösterebilmek: Bir fikri aşılayabilmek için, aktaran kişi kendisinin de fikre inandığını göstermesi gerekir. Tutkulu bir üslup kullanmak, ve fikirle uyumlu, tutarlı, örnek davranış sergiliyor olmak inandırıcılığı arttırır.

İlham veren iletişim konusunda kendini geliştirmek isteyenler için uygun olabilecek gelişim faaliyetleri:

Okuma / İzleme:

Eğitimler:

Etkinlikler:

  • Toastmasters kulüplerine katılmak
  • Mentorluk almak
  • Modellemek: Bu konuda örnek alınabilecek kişilerin konuşmalarını dinleyip yaklaşımlarını çözümlemek

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir