Hosting Dünyası ve Eşkıyalık Üzerine

26 Mart 2012
Okuma süresi 2 dk

Web sitem ile uzun süredir ilgilenemiyordum. Geçen hafta sonu, uzun bir aradan sonra, sitemde ne oluyor ne bitiyor diye çek etmek istediğimde siteme erişilemediğini fark ettim. Çıkan hata mesajından anladım ki; bir süredir aklıma gelip duran şey başıma gelmişti. Sağdan soldan dinlediğim, hosting dünyasındaki eşkıyalık hikayelerinden biri sonunda beni de bulmuştu.

Web sitem paylaşımlı bir alan sağlayıcı (hosting) üzerinde bulunuyordu ve yoğun trafikten ötürü uzun süredir bulunduğu sunucunun azami CPU limitini zorluyordu. O yüzden sitemi özel bir sunucuya taşımayı planlıyordum. Zaten web alanı kira dönemi birkaç ay sonra bitmek üzereydi ve ben de boş zamanlarımda taşınmayı planladığım özel sunucuyu kurup konfigüre etmeye çalışıyordum..

Hata mesajını alır almaz, destek merkezine yazdım ve tahmin ettiğim cevabı aldım. Sitemin erişim kayıtlarından anladığım kadarıyla sitem 1 haftadır kapalıymış. Neden bir uyarı ya da bilgilendirme bile gönderilmediğini sordum, açıklama yapmaya tenezzül dahi etmediler. Dosyaları ve veritabanı bilgilerimi istedim. Az kaldı onları bile vermeyeceklerdi. Uzun yazışmalardan sonra, siteyi yeniden aktive etmeyi kabul ettiler ve bu sayede dosya ve veritabanı bilgilerini alıp siteyi başka bir yere taşıyabildim.

Geçmişte bu tarz paylaşımlı hosting üzerinde fazla kaynak tüketiminin olduğu durumlarda, sorgusuz sualsiz siteleri kapatılan insanların hikayelerini duymuştum. O yüzden, tüm bu süreç boyunca, sinirlerimi germeden, sakin sakin, sitemi alan sağlayıcı firmanın elinden kurtarıp bir an evvel planladığım sunucuda ayağa kaldırmaya odaklandım. Ama sonrasında, geriye bakıp bir düşündüm. Alan sağlayıcı firmanın yaptığı resmen eşkiyalıktı. Sonuçta, parasını ödediğim hizmeti, bana bilgi bile vermeden kesmiş, oturmuş benim fark etmemi beklemiş. Fark edip sorduğumda da, “Niye bu kadar çok kaynak tüketiyor bu site, ne yapıyorsunuz siz?” diye ukala ukala sorular sorup bin dereden su getirtmiş. Sanki sitenin ne yaptığı sonucu değiştirecek… “Madem öyle, ver kardeşim verilerimi, siteyi taşıyacağım” dediğimde de nazlana nazlana siteyi tekrar açmış.

Bu arada, sitenin hizmet ve kullanım şartlarına baktığınızda, kaynak kullanımı ile ilgili hiçbir ibare yok. Ama T&C metninin en altına kendileri için güzel bir madde eklemişler. Meali şöyle: “Canım isterse, istediğim hizmeti istediğim şekilde değiştiririm ya da keserim.”

Bu nasıl bir eşkıyalıktır, hayret ettim gerçekten! Bunu yapan da, gayet bilinen, milyonlarca site barındıran, büyük bir hosting firması. Uzun süreli (3-5 yıllık) kiralamalarda, ciddi indirimler yaptığı için oldukça ucuz bir firma. Ben de yıllar önce, uzun süreli bir paket alıp müşterisi olmuştum. Ama bundan sonra basit ihtiyaçlı sitelerim için bile paylaşımlı alan sağlayıcılara bulaşmam artık.

Eğer siz de, paylaşımlı bir alan sağlayıcı üzerinde web sitesi bulunduran biri iseniz dikkatli olun. Günlük hit sayılarınız 1000’e yaklaşmaya başladığında, sitenizi özel bir sunucuya taşıma zamanınız gelmiş demektir.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir