Murat 124’ün İsmi Nasıl Konuldu?

11 Ağustos 2010
Okuma süresi 1 dk

Tofaş’ın arşivlerindeki bir belge, Murat 124’ün isminin nasıl belirlendiğini anlatıyor… Geçenlerde bir arkadaş sohbetinde mevzu olunca aktardım, dinleyenlerin fazlasıyla ilgisini çektiğini görünce buradan da paylaşayım istedim.

Fiat (Fabrica Italiana Automobili Torino) İtalya haricinde iştirak ettiği şirketlerin mamullerine Fiat ismi vermek istemiyordu. Nitekim ispanya’da imalat SEAT (Sociedat Espanola de Automoviles de Turisma S.A.) ismini almıştı. Bunun için ısrarlı tekliflerimize ve hatta herhangi bir sebeple şirketten ayrıldıkları takdirde FIAT isminin iadesi taahhüdümüze rağmen, bu prensibinden vazgeçmedi. Belki de bunda sermayede % 51’den fazla payı olmamasının da tesiri olmuştur.

Bunun üstüne Anadol otomobillerinde olduğu gibi, yeni bir isim arandı. O zaman geniş bir yarışma açılmıştı. Bu defa daha kısa yoldan gidilerek o zaman teklif edilen isimlerden uygun olabilecek 15-20 isim çıkarıldı. Anadol’un Jüri Heyeti aynen tekrarlanarak Rahmetli Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Ord. Prof. Nazım Terzioğlu’ndan müteşekkil bir jüri kuruldu. Teşkilatımızdan Baylar Hulki Alisbah ve Bernar Nahum da katıldılar.

İsimde mümkün mertebe her dilde aynı okunması, kısa okunması, fabrika veya bölge ile münasebeti bulunması gibi şartlar arandı. Jüri , 5 muhtelif isim üzerinde durdu. Fabrikanın yanından geçen çaydan ilham alınarak (Nilüfer), Bursa’nın ova üzerinde kurulu bulunduğu göz önünde tutularak (ova) , yine Bursa’nın ipekçiliğinden hareketle (Koza) , eteklerine yaslandığı (Uludağ) ve nihayet Bursa iline bir zaman ismini vermiş olan Murad-ı Hüdavendigar-ı akla getiren (Murat) isimleri en beğenilen 5 isim oldu. İtalyanlar, onların da tarihlerinde adı geçen bir generali hatırlatan Murat ismini tercih ettiler ve İdare Meclisi kararı ile fabrikanın imal ettiği otomobiller bu suretle “Murat-124” oldu.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir