Pamporovo’da Kayak

3 Şubat 2006
Okuma süresi 1 dk

Pamporovo, Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezlerinden bir tanesi. Başkent Sofya’ya 260 km uzaklıkta. Kayak merkezi 1650 m irtifada. En yüksek nokta olan Snejanka 1926 m yükseklikte. Konumundan ötürü genelde yılın yarısına yakın bir süre boyunca, burada kayak yapmak mümkün.

Bu kış farklı bir yer deneyelim diyerek 8-14 Ocak tarihleri arasında Pamporovo’ya gittim. Oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Pist uzunlukları oldukça iyi. Her zorluk seviyesinde pist mevcut. Bir başka önemli avantajı ise maliyeti.. Burada kayak yapmak Türkiye’ye göre oldukça ucuz. Benim 6 günlük tatilim 500 Euro’ya mal oldu diyebilirim. Kabaca maliyetler şu şekilde:

 • 225 Euro (5 gece YP konaklama ve otobüs ile ulaşım)
 • 15 Euro (tam günlük ski-pass)
 • 8 euro (kayak takımı kirası)

Burası fazla ünlenip pahalılaşmadan bir uğramanızı tavsiye ederim.

3 Yorumlar

 1. iklil konyalilar

  Yorumunuz doğru çıkıyor sanırım 🙂 🙂
  Bu sömestr de gitmek istiyoruz pamporovo’ya .
  Acaba 2006 dan sonra tekrar gittiniz mi?
  selamlar
  iklil

  Yanıtla
 2. yonetici

  Bir daha gidemedim; ama giden arkadaşlar var… Hatta 2 iş arkadaşım neredeyse her yarı yıl tatilinde ailecek gider oldular. Türkiye’deki fiyatlara göre hala çok cazip.. Bir tek yiyecek sıkıntılı.

  Yanıtla
 3. iklil konyalilar

  Tekrar merhaba ,

  2-6 Şubat 2014 arası gittik ailece..Pistlerden ve konaklamadan oldukça memnunduk. 240 euro 4 gece (sadece otel dahil..kahvaltı ve akşam yemeği yok)

  3 günlük skipas için:
  Büyükler: 149 leva (73 euro yaklaşık)
  7-12 yaş: 83 leva(yaklaşık 40euro)
  7 yaş altı: bedava

  Yeni tarifeler böyleydi..Bir de bizim gittiğimiz hafta 4 şubata dek Bulgaristan’ın sömestr tatili idi. Bu da fiyatları yükselten bir faktör belki de??

  Oda kahvaltımızı kendimiz yaptık. Akşamları da 3 akşam “İstanbullu Ziya’nın Yeri”ne gittik. Her gidişimizde yaklaşık 70 leva (32 euro) gibi hesap ödedik. Son gün Plovdiv’e uğradık ve oradaki harcamalarımız dağdakine göre %25 daha düşük idi (Dağda harcama her daim daha pahalı)

  Diesel araba ile gittik. İstanbul’dan gidiş-geliş yaklaşık 230 TL tutarında yakıt giderim oldu. Bulgaristan’da diesel litresi 2,64 leva (yaklaşık 4,00 TL’ye denk geliyor) Gümrükte ve kapılarda fazla beklemediğimiz bir dönemdi, buna rağmen İstanbul – Pamporovo gidiş yaklaşık 6,5 saat sürdü. Ki bu da gidiş ve dönüş için birer gün harcamamıza sebep oldu. Zorlansa, gece seyahati yapılarak falan bu 2 gün tasarruf edilebilinir. Biz Edirne’de ve dönüşte Plovdiv’de de vakit geçirerek kayak + kültür turu yaptık..

  Kayakları da oradan kiraladım. Çocuklar için 10 leva/gün, büyükler için 13-15 leva/gün tam takım kiralanabiliyordu. Araba üstünde götürülebilir kayaklar, ancak aracımız küçüktü ve götürmeye değmez dedik. 3 günde -pazarlıkla- 140 leva verdik (210 TL)

  Ben çok ekonomik bulmadım tatili. Allahtan yolda ve gümrükte sorun yaşamadık. Yaşasaydık ve canımız sıkılsaydı, bu cüzi ekonomik fark da göze alınmayacak kadar önemsiz kalacaktı..
  Yeşil pasaport olayı vize almadan geçişimiz de işin diğer boyutu.

  Çocuklar daha büyük olsaydı, yurtiçi bir kayak tatili çok daha pahalıya çıkardı. Bizim için iyi bir gezi+kayak+tatil oldu. Giderken bunları da gözönünde bulundurmak gerek.

  Bizim kaldığımız otelde (Iceberg apart) geçen sene kalan bir arkadaşla tanıştım. Geceliği 60 değil 30 euro’dan kalmış geçen sene. Bu sene de pazarlık etmiş, 45 euroya kalmış (!)
  DiREKT otelle konuşulup da pazarlık edilebilir. ÖZELLiKLi OTEL’leri tercih etmeyi düşünmeyenler için aklın bir kenarında kalmalı…

  Öğlen molalarında pist kenarında karın doyurduk, birşeyler atıştırdık. Onlar da 40leva(18euro)dan aşşağı tutmadı.

  Daha çok ekonomik yönlerine değindim, diğer taraftan kayak konusunda Kartalkaya ve Uludağ’a giden arkadaşlardan daha rahat ettik. Rodop dağlarının güneyde yer alması, havanın genellikle yumuşak olmasına sebep oluyor. Bu sene zaten havalar çok sıcak gitti, böylelikle çocuklar da hasta olmadan gittik geldik..

  selamlar.

  iklil

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir