Amatör Denizcilikte Pratik Kazanmak için Ne Yapabilirsiniz?

3 Temmuz 2015
Okuma süresi 1 dk

Ne enteresandır ki; Türkiye’de Amatör Denizci Belgesi (ADB) almak herhangi bir pratik tecrübe gerektirmez. Basit sayılabilecek teorik bilgiyi ölçen kısa bir sınav ile ehliyet almanız mümkündür. Bu sebeple daha doğru dürüst tekne üstünde 2 saat bil geçirmemiş ama ehliyet sahibi olmuş insanlara ülkemizde rastlamak mümkündür.

Diyelim ki; ADB belgesini aldınız ve pratik kazanmak istiyorsunuz. Ya da belgeyi almadan önce bu işi pratikte öğrenmenin daha doğru olduğunu düşünenlerdensiniz. Buyrun size birkaç tavsiye:

  • Henüz tekne üstünde uzun süre vakit geçirmeye hazır değilseniz, yelken okullarının her akşam marinaya dönüş yapan kurslarına katılabilirsiniz. Böylece sabahtan akşama teknede ders alıp pratik yapabilir, gecelerinizi de karada (sallanmayan bir yatakta) geçirebilirsiniz.
  • “Artık teknede yaşamak istiyorum!” diyenlerdenseniz, çoğu yelken okulunun sunduğu haftalık uzun seyirli bir kursa katılabilirsiniz. Bu tarz kursların hem tatil hem de eğitim misyonu oluyor. Bir nevi kamara kiralayarak koy koy geziyor ve keyifli bir tatil yapma şansı buluyorsunuz. Bir yandan da pratik eğitim alıyorsunuz. Bu kurslarda katılımcıların 5-6 kişilik bir grup oluşturup kursu tamamen özel grup programına çevirme şansı da mevcut.
  • “İyi seviyede tecrübe edindim, ama hala tek başıma yelken yapacak cesaretim yok!” diyorsanız, çoğu yelken okulu tekne kiralamanıza ve içinde eğitmenlerin de olduğu bir filo ile birlikte seyir yapmanıza imkan tanıyan “filotilla” programları sunuyor. Böylece, tekneyi kendi başınıza idare etme ama başınız sıkıştığında ise hemen yakınınızdaki bir eğitmenden destek alma şansına sahip oluyorsunuz. Tabi grup halinde seyir yapmanın başka eğlenceli tarafları da var. Mesela arada bir küçük yarışlar yapmak gibi…

“Bu programları nerede bulabilirim?” diye sorarsanız; İstanbul, Bodrum ve Marmaris’teki yelken okullarının web sitelerini kurcalayın derim. Benim tavsiye edebileceğim okullar: Gökova Yelken Okulu ile Sollare Sailing…

İyi seyirler…

1 Yorum

  1. Gulay Adali

    Bahsettiğiniz yelken okullarinin fiyatlariyla iyi bir tekne alınıyor. Evet bu iş sınavla bitmiyor. Ama o rakamlarla egitim almak imkansiz. Bu arada bu site çok yardimci oldu bize. Emegi gecen herkese sonsuz tesekkurler.

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir